Yogaya başlamakla ilgili yanlış bilinenler ve doğrular

Viva La Vida olarak, yogayla ilgili en sık varılan 4 yanlış yargıyı ve doğrularını senin için listeledik.

Yogaya başlamakla ilgili yanlış bilinenler ve doğrular

Son zamanlarda iyice popüler olan bir aktivite, yoga. Bu kadar popüler hale gelmesinin bir sürü sebebi var elbette. Bunlardan bazıları, fiziksel görünümü hatırı sayılır derecede güzelleştirirken ruh sağlığını da aynı oranda olumlu etkilemesi ve bizi daha mutlu, sakin, huzurlu bir hale getirirken, gerçeklerden keyif almamızı sağlaması. Tüm bu faydaları göz önünde bulundurarak, sen de yogaya başlamak istiyorsan, ancak bazı şehir efsaneleri duyduğun için yogaya şüpheyle yaklaşıyorsan, yanlış bilinenlerin doğrularını okuyarak akıl karışıklığını giderebilirsin. 

Yoga kolay ve sıkıcıdır

Yavaş ritmi ve yumuşak akışı sebebiyle yoga, kolay, sıkıcı ve işlevsizmiş gibi bir yanılgı yaratabilir. Hatta, ilk derse gidip ortasında çıkanlarla ilgili pek çok hikaye vardır. Deneyimli yogilerden edinilen bilgilere göre, yoga, onda ne görürsen odur. Eğer hali hazırda esnek bir insansan, pratikler oldukça kolay görünebilir. Ancak derinleştikçe anlayacaksın ki, yavaş görünen bu aktivite, beden sınırlarını aşmanı sağlayan ve çok fazla çeşidi olan bir pratikler bütünü. Hizalamanın tamamen bedenin ekseniyle ilgili olduğunu, duruşların hayati önemini ve sağlıklı bir şekilde nefes almanın yaşamımızı ne kadar etkilediğini, yogada derinleştikçe anlayacaksın. Bunların yanı sıra, her pratiğinde kendinle ilgili yeni bir gerçeği keşfetmen son derece olası. Yumuşaktan güçlüye yoganın birçok çeşidi bulunuyor. Yumuşak olarak sayabileceklerimiz arasında Yin Yoga ve Yogaterapi; güç gerektiren ve ileri seviye olarak düşünülebilecekler arasında ise Power Yoga, Ashtanga ve Iyengar bulunuyor. Başlamadan, sana en uygun tarzın hangisi olduğunu bulamazsın. O halde durma, dene!

Yoga yapmak için belli bir görünüme sahip olmalısın

Yoga, tam anlamıyla 7’den 70’e herkes içindir. Cinsiyet, renk, ırk, yaş gibi ayrımlar gözetmeksizin, herkesi kucaklayan bir aktivitedir. İçinde bulunduğun ya da bulunacağın yoga grubunun arasında kendini farklı hissedebilirsin. Ancak bu, seni yoga yapmaktan alıkoyan bir etken olmamalı. Bu aktivitenin felsefesinde, kendini olduğun gibi kucaklamak ve kabul etmek yatar. Bunun bir sonucu olarak, kendinin en iyi halinde olduğun ve sınırlar olmaksızın her geçen gün ilerleyeceğin esas alınır. Dolayısıyla, son derece özgürleştirici ve ilham verici bir yolculuğa dahil olursun. Yargılarından arınır, başkalarının ne düşündüğüne takılmaz ve kendi yaşam yolculuğunda akmaya başlarsın. Bunun bir sonucu olarak yargılayıcı davranışların hakim olduğu ortamlardan da uzaklaşırsın.

Yogaya başlamak için esnek olmalısın

Yogaya başlamak için esnek olman gerekmez. Yoga; yapıldıkça esnekliği arttıran, pratik yapma sıklığınla doğru orantılı olarak gelişen bir esneklik vadeder. Bunun yanında, başlamak için ihtiyacın olan şeyleri; açık bir algı, irade ve yeni şeyler öğrenmeye karşı duyulan merak olarak özetleyebiliriz. Yoga pratiğin tamamen seninle ilgilidir. Yolun sana özeldir. Kendini başkalarıyla karşılaştırarak rekabet duyguları içine girmene hiç gerek olmayacak. Şunu da garanti edebiliriz ki, başladığın nokta ile son halin arasında dağlar kadar fark olacak. İlk başta ayak parmaklarına uzanamayacak konumda olurken, son halinde kolların üzerinde mum duruşu yapıyor olman muhtemel! Bu yolculuk senin yolculuğun. Korkunun seni bu büyülü deneyimden alıkoymasına izin verme. 

Yoga yapmak için din değiştirmelisin

Yogaya başlamadan önce en sık sorulan sorulardan biri, din değişikliğinin gerekli olup olmadığı. Yoga, mensup olduğu kültür itibariyle Budizm ve Hinduizm felsefesine yakın duruyor. Ancak işin aslı, yoganın dini bir rituelden ziyade ruhsal bir pratiğe dayalı olması. Köklerini aydınlanma ve gerçeği kucaklamadan alan yoganın birçok çeşidi bulunuyor. Batı tarafında, Hatha yoga daha yaygın. Bu da, fiziksel ve ruhsal gücün aydınlanmaya rehber olmasıyla daha çok ilgili. Şunu da hatırlatmalıyız ki, bu kesin bir tanımlamayı ifade etmiyor. Her bireyin aydınlanma yolu kendisi için. Tek bir spesifik ruhsal anlaşmayla, yegane bir anlamla ya da tek bir eylemle sınırlı kalınmıyor. Uzun lafın kısası, yogayı dilersen daha fit ve vücut sınırlarını genişletmiş olmak için yapabilirsin, veya bunun ruhsal kısmını özümseyerek felsefesiyle ilgilenebilirsin. Bu senin seçimin. Dilediğin dinin mensubu olmakta elbette özgürsün. Hatta, yoga, inanç farketmeksizin dininle bağını daha da kuvvetlendirebilir.  

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.